Egyéb
Rendszeresen megkeresnek bennünket bajban lévő emberek azzal a problémával, hogy szigetelték otthonukat és azóta nem nyílnak ki a zsalugáterek, mit tegyenek? Az addig rendben a falsík elé hajtható zsalugáter szárnyak a megnövekedett “falvastagság” miatt már nem képesek a meglévő pántok segítségével a fal elé nyílni, megakadnak valahol út közben. Erre a sűrűn előforduló problémára mutatunk be lehetséges megoldásokat az alábbiakban.
Szerencsére ma már egyre többen gondolkodnak energia tudatosan. Ennek következményeként az utóbbi években jelentősen megszaporodott a régebbi építésű családi házak falainak utólagos külső hőszigetelése, ráadásul a legutóbbi időkben egyre vastagabb kivitelben. Míg 15-20 évvel ezelőtt az 5cm vastagságú hőszigetelés teljesen elfogadott volt, manapság már nem ritka a 20cm feletti sem ahhoz, hogy az épület falazatának hőátbocsátási tényezőjét ma elfogadott értékre javítsák a beruházással. Ez persze teljesen ésszerű, hiszen egyrészt minél vastagabb a szigetelés, annál jobban fejti ki hatását, másrészt a költségek fajlagosan nem egyenes arányban növekszenek a szigetelő anyag vastagságával, hiszen a kivitelezők általában négyzetméter áron dolgoznak függetlenül a szigetelés vastagságától.
Egy ilyen beruházás az épület nagyságától, formai bonyolultságától, valamint a felhasznált anyagoktól függően legalább milliós nagyságrendű tétel, ami ráadásul csak hosszú évek alatt fog megtérülni a téli fűtési és nyári hűtési költségek csökkenése által. A kivitelezőnek az a célja, hogy minél előbb végezzen a munkálatokkal a maga megszokott munkamenete szerint. A legolcsóbb ajánlatot tevők biztosan nem fognak gondot fordítani arra, hogy az ablakokról leakasztott zsalugáter szárnyak a munkálatok végeztével is kinyílnak-e majd vagy sem? És ekkor jövünk mi a képbe, jobb esetben még a szigetelési munkálatok megkezdése előtt, rosszabb esetben a folyamat legvégén.
Ha még időben érkezik a kérdés, akkor egyszerűbb és jelentősen kevesebb költséggel található megoldás a problémára. Amíg ugyanis nincs elkezdve a szigetelés, addig bármit lehet tenni a zsalugáterekkel. Az ésszerű megoldás az, hogy a zsalugátert annyival kell kijjebb hozni az eredeti helyzetéhez képest, amilyen vastag szigetelés kerül a falra. Ezért azt szoktuk javasolni, hogy a zsalugátereket a vasalatokkal együtt le kell szerelni a nyílászárókról és a kettő közé körben be kell építeni egy olyan deszka keretet, amelynek szélessége megegyezik a szigetelés vastagságával. A keretet természetesen le kell festeni a zsalugáter színével megegyezően. Ezután a zsalugátert vissza lehet szerelni az utólagosan beépített pótkeretre, és ha minden jól sikerült, akkor a szigetelés elkészülése után a szárnyak éppen ugyanúgy ki fognak nyílni a falsík elé, mint azelőtt.
Rosszabb a helyzet, ha a szigetelés már elkészült és a zsalugátereket nem lehet leszerelni a nyílászárókról, mert például a kávába beforduló szigetelés miatt a tokok nem férnek ki a nyíláson. Ilyen esetben a tok pozícióját már nem lehet megváltoztatni, ezért csak a pántok cseréje segíthet. Sajnos azonban nem minden esetben jelent megoldást a régi pántok nagyobbra cserélése, mert csak meghatározott mértékű kivetésig lehet pántokat kapni. Ez általában max. 20-22cm, amiből azonban le kell vonni a régi pántok kivetését, így az elérhető növekedés a kivetésben csupán a két érték különbözete. Ráadásul ilyen nagy kivetésű pántokat csak külföldi gyártók termékei között lehet találni (pl. Roto Fentro) és az összes pánt lecserélése jelentős költséggel fog járni.
Érdemes tehát időben gondolkodni és még a szigetelési munkálatok megkezdése előtt felkészíteni a zsalugátereket az új helyzetre.